Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Obywatele dziennikarze

Nie dostają pieniędzy, nie mają etatu, mają za to dużo zapału - do Polski przychodzi moda na publikujących w sieci dziennikarzy obywatelskich

Radosław Kozieł opublikował już kilkanaście artykułów w portalu Wiadomosci24.pl

Radosław Kozieł ma 19 lat. Z dziennikarstwem nie miał nic wspólnego. Do dnia, kiedy na jednym z opolskich osiedli zauważył huśtawki. Były tak ustawione, że zagrażały dzieciom. - Napisałem artykuł, bo to było po prostu niebezpieczne - wyjaśnia. Materiał opublikował w czerwcu w gazecie internetowej Wiadomosci24.pl.

Tekst przeczytali opolscy urzędnicy. Po dwóch tygodniach huśtawki zostały poprawione. Od tego momentu Radek zaczął pisać regularnie - do tej pory w Wiadomosciach24.pl ukazało się 13 jego artykułów.
Szybciej niż w gazecie

Bartłomiej Kossakowski, 22-letni student z Warszawy, już od siedmiu lat pisze do różnych portali internetowych, między innymi iThink.pl. Na swoim koncie ma ponad 300 publikacji. Zaczynał od krótkich recenzji gier komputerowych, ale teraz zajmuje się praktycznie każdą tematyką. - Jeśli jestem świadkiem jakiegoś wydarzenia, robię zdjęcie telefonem komórkowym, siadam w kafejce internetowej, piszę krótki tekst i po 15 minutach materiał jest już opublikowany - tłumaczy.

Woli Internet od tradycyjnych gazet ze względu na szybkość docierania z informacjami do czytelników. - Ta sama relacja w gazecie drukowanej pojawi się dopiero rankiem następnego dnia - tłumaczy.

Dziennikarstwo cieszy się dużym zainteresowaniem. W zeszłym roku na ten kierunek na Uniwersytecie Warszawskim było 887 chętnych. W tym ponad dwa tysiące. Wielu kandydatów może pochwalić się dziennikarskim doświadczeniem. Pierwsze kroki stawiają właśnie w portalach informacyjnych tworzonych przez nieprofesjonalnych żurnalistów.

Jak zdobyć nazwisko

Dwa największe to warszawskie Wiadomosci24 i gdański iThink. Oba działają od kilku miesięcy i już mają kilkuset zarejestrowanych użytkowników. iThink co miesiąc odwiedza ponad osiem tysięcy osób, a strony Wiadomosci24 są otwierane 15 tysięcy razy dziennie.

Portal Wiadomości24 uruchomiła Grupa Wydawnicza Polskapresse, która wydaje między innymi dziewięć dzienników regionalnych. - Chcieliśmy stworzyć miejsce odpowiadające potrzebom internautów, którzy chcą być nie tylko odbiorcami, ale i twórcami informacji - mówi wiceprezes Polskapresse Mirosław Kowalski.

- W tej chwili pisze dla nas 130 osób - chwali się redaktor naczelny serwisu informacyjnego Wiadomosci24.pl Paweł Nowacki.

Chociaż ani iThink, ani Wiadomosci24 nie płacą za nadsyłane do nich materiały, chętnych do pracy nie brakuje. - Ludziom nie wystarcza już pisanie krótkich komentarzy pod depeszami agencyjnymi. Internauci chcą zaistnieć w sieci pod własnymi nazwiskami, a nie pseudonimami. Chcą podkreślać własną tożsamość, być zauważeni - tłumaczy wiceprezes Kowalski.

Pomysłodawca i twórca iThink.pl Rafał Janik ma podobne zdanie: - W każdym z nas drzemie mały twórca, który chce jakoś zaznaczyć swoją obecność.

Jego zdaniem w miejscach takich jak iThink autor nie musi zwracać uwagi na pseudoobiektywność, która często wynika z linii programowej mediów tradycyjnych.

Twórcy portali informacyjnych nie zarabiają na newsach nadsyłanych przez dziennikarzy amatorów, ale wierzą, że z czasem taka forma działalności zacznie przynosić zyski. - Przez prawie dwa miesiące serwis zarobił 5 dolarów. Nie mamy żadnych darczyńców, ale interesuje się nami kilku inwestorów - twierdzi Rafał Janik.

Zaczęli Koreańczycy

Moda na portale obywatelskie przyszła z Zachodu. Dziś najbardziej rozbudowana sieć to Indymedia, która na całym świecie ma ponad 100 oddziałów lokalnych, między innymi w Polsce. Sporą popularnością cieszy się też brytyjski magazyn OpenDemocracy, który tworzy ponad 1000 osób. Jednak pionierami takiej formy dziennikarstwa są południowi Koreańczycy. Tam w 2000 roku powstał serwis OhMyNews - dziennik internetowy tworzony przez 41 tysięcy autorów.

http://rzeczpospolita.pl/gazet(...)_10.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider