Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Cena czy jakość ? czym kierują się Polacy przy zakupach?

Czym kierują się konsumenci wybierając określone produkty ? między innymi o to pytali ankieterzy Acxiom Polska w najnowszej fali Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług.

?Unikam drogich, markowych produktów, bo nie chcę przepłacać za markę? ? pod tym stwierdzeniem podpisało się twierdząco 46% konsumentów zapytanych przez Acxiom. Ponad połowa respondentów (56%) przyznała także, że ?jeśli może zrobić coś samemu, nie płaci za to, nawet gdy musi poświęcić swój czas?.

Polacy wydają się być bardzo oszczędni i skrupulatnie liczą wydawane pieniądze. 42% konsumentów ?kupuje przede wszystkim na promocjach i wyprzedażach?, a 55% ?zanim coś kupi, uważnie porównuje ceny różnych producentów?. Wrażliwość na cenę wykazuje większość z nas i często przeważa ona nad sympatią czy przywiązaniem do określonego producenta - 36% respondentów przyznaje, że ?jeśli jakaś firma zaoferuje dany produkt taniej, to chętnie zrezygnują z dotychczasowego dostawcy?.

Czy w przypadku wszystkich produktów/usług liczy się dla nas tylko cena? Co prawda pod stwierdzeniem ?są rzeczy, które kupuję niezależnie od ceny, kiedy tylko pojawi się jakaś nowość? podpisało się tylko 16% ankietowanych, ale już na kwestie dotyczące jakości zwraca uwagę liczniejsza grupa nabywców. 32% zapytanych przez Acxiom odpowiedziało, że ?kupują droższe produkty, gdyż wiedzą, iż będą im one dłużej służyły? , a 45% konsumentów wskazało, iż ?mają swoje ulubione marki produktów i rzadko je zmieniają?. Do poszukiwania oszczędności poprzez korzystanie z aukcji internetowych przyznaje się natomiast 9% badanych.

Może dziwić nieco fakt, iż mając do wyboru obfitość różnego rodzaju programów lojalnościowych, do uczestnictwa w tego typu klubach przyznaje się ok. 12% konsumentów.

Rosnącą popularnością cieszą się natomiast zdalne kanały sprzedaży. Z katalogów wysyłkowych skorzystało 28% badanych, a 23% dokonało zakupów poprzez oferty przesyłane do nich pocztą. W sklepach i aukcjach internetowych kupuje ok.14% konsumentów, natomiast za pośrednictwem teleshopów (oferty telewizyjnej) - ponad 5% .

Dane pochodzą z najnowszej fali Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług Acxiom Polska (czerwiec 2005). Próba badawcza wynosiła 23865 osób i obejmowała obszar całej Polski. W celu uzyskania reprezentatywności wyniki badania zostały poddane procedurze ważenia (tzw. ważona próba celowo-losowa). (BOB)

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider