Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Od projektanta toalet po kreatora iPodów, czyli kariera Jonathana Ive'a

Jonathan Ive, geniusz z Apple'a, to projektant doskonały. Wie lepiej niż ktokolwiek inny, czego będziemy używali w przyszłości. Jest niezwykle wszechstronny i ma wspaniały dar - umie nie przesadzać.

Na scenie pojawia się Jonathan Ive. Z czułością rozkłada iBooka przed widownią pełną zachwyconych projektantów. Przez ponad godzinę opowiada o komputerze opisując historię jego powstania i wyjaśniając dlaczego eleganckie łuki, powierzchnie i zawiasy muszą mieć właśnie takie a nie inne kształty.

Pokazuje mały, idealnie dopasowany zestaw narzędzi wbudowany w tylną ściankę urządzenia - marzenie każdego inżyniera pracującego w serwisie. Skrupulatność, z jaką Ive dba o szczegóły, stała się już jego znakiem rozpoznawczym, ale ludzie, którzy wiedzą o nim coś więcej, nie wątpią, że jego talent sięga znacznie dalej. 39-latek z hrabstwa Essex, będący starszym wiceprezesem do spraw wzornictwa przemysłowego w firmie Apple, jest powszechnie uważany za najważniejszego brytyjskiego projektanta naszych czasów.

Twórca trendów XXI wieku

W studiu mieszczącym się w siedzibie zarządu firmy Ive wraz z małym zespołem zaufanych projektantów wytycza nowe trendy dla pokolenia XXI wieku. Zaczęło się od iMaców i iBooków, a potem pojawiła się cała plejada wszechobecnych iPodów, w które zaopatrzyli się już nawet królowa brytyjska, Tony Blair i George Bush i Gordon Brown (miał on otrzymać czarnego iPoda w prezencie, ale kiedy okazało się, że przekracza to limity przyznane ministerstwu, postanowił zapłacić za niego z własnej kieszeni).

W zeszłym tygodniu Ive, wraz z brytyjskim artystą Graysonem Perrym, laureatem nagrody Turnera w 2003 roku, oraz z kanadyjskim piosenkarzem i poetą Leonardem Cohenem, znalazł się w tegorocznym wydaniu katalogu słynnych osobistości "Who's Who" (Kto jest kim?).

Ive słynie nie tylko z talentu, ale i z zamiłowania do prywatności. Rzadko udziela wywiadów, a nikt w Apple nie zna jego dokładnej daty urodzenia. W notce biograficznej zamieszczonej w "Who's Who" podano tylko, że urodził się w 1967 roku, ale nie ma tam żadnej wzmianki o tym, na przykład, że jest ojcem bliźniaków. Ive to inteligentny, rozbrajająco szczery i wyjątkowo skromny człowiek z pasją.

Razem z żoną Heather, historyczką, i dziećmi mieszka w Twin Peaks pod San Francisco, w niedużym domu z dwoma sypialniami. Do jego brytyjskich przyjaciół zaliczają się projektant mody Paul Smith i DJ John Digweed. Jedynym przejawem luksusu w jego otoczeniu wydaje się być samochód Aston Martin, kupiony bardziej ze względu na wygląd, niż na to z czym się kojarzy.

Ive urodził się w miejscowości Chingford pod Londynem, w rodzinie nauczycielki pracującej jako inspektor oświaty. Studiował wzornictwo przemysłowe na Politechnice Newcastle (obecnie Northumbria University), gdzie natychmiast ujawnił się jego nadzwyczajny talent. Szukał nietypowych inspiracji dla swoich prac, ale miał dar instynktownego łączenia ich w taki sposób, aby oddawały ducha czasów.

W ramach swojej pracy dyplomowej zaprezentował przełomowy pomysł na alternatywny system monetarny, czyli urządzenie podobne do niewielkiego kamyka, które można było ładować i używać zamiast gotówki lub karty kredytowej. - Ive ma niezwykły potencjał. Na taki talent wykładowca trafia tylko raz w całej karierze - mówi Bob Young, który przygotowywał Ive'a do obrony pracy dyplomowej pod koniec studiów w Newcastle.

W 1989 roku Ive ukończył uczelnię z najwyższymi wyróżnieniami, uzyskując wynik dalece przekraczający 70 proc. konieczne do uzyskania stopnia naukowego. Rok później związał się z firmą Tangerine zajmującą się wzornictwem, dla której projektował najróżniejsze rzeczy, od toalet po magnetowidy.

Przed podjęciem pracy nad nową linią wyposażenia łazienek dla firmy Ideal Standard z siedzibą w miejscowości Hull na północy Anglii, Ive kupował książki dotyczące biologii morza i wertował je strona po stronie w poszukiwaniu inspiracji w świecie przyrody.

- Jest niezwykle wszechstronny, może projektować wszystko - mówi Martin Darbyshire, prezes Tangerine. - Prace, które wykonał tutaj, wciąż wyglądają nowocześnie. Ma też wspaniały dar - umie nie przesadzać. A wielu innych projektantów musi się z tym bez przerwy borykać. Ogromna potrzeba ciągłego rozwoju i dbałość o szczegóły spowodowały, że zaszedł dużo, dużo dalej niż większość jego kolegów.

Kariera w firmie Apple

Ive dołączył do Apple'a w 1992 roku, gdy przedsiębiorstwo przechodziło poważne trudności, więc początkowo praca w nim była dla niego mocno frustrująca. Moment, kiedy stał się kimś w firmie, zbiegł się z powrotem do niej byłego prezesa i współzałożyciela, Steve'a Jobsa, który tchnął w nią nowego ducha.

Ive trafił do rady nadzorczej, a dzięki swoim zdolnościom i osiągnięciom szybko zaskarbił sobie u jej członków ogromne zaufanie, jakim nie obdarzyli nikogo przed nim. Jego pierwszy wielki sukces to iMac - komputer z monitorem w jednej obudowie - którego wygląd był zainspirowany przezroczystymi cukierkami żelatynowymi, tak zwanymi "żelkami" i stanowił odpowiedź Apple'a na mdłe, beżowe skrzynki komputerów PC dominujące w biurach na całym świecie.

Dzisiaj jednak uważa się, że największym osiągnięciem Ive'a jest iPod - odtwarzacz MP3 sprzedający się w milionach egzemplarzy, który już stał się klasykiem.

iPod, proste, łatwe w obsłudze białe pudełeczko, pojawiło się na rynku równocześnie z wybuchem cyfrowej rewolucji w muzyce i przypieczętowało wiodącą rolę Apple'a w tej dziedzinie. Białe słuchawki i niewinny wygląd jeszcze długo będą na czasie i pozostaną wyznacznikiem mody początku XXI wieku, podobnie jak walkman Sony w latach 80-tych.

Zapis dotyczący Ive'a w "Who's Who" uzupełnia długą listę otrzymanych przez niego wyróżnień: Między innymi, w 2003 roku, za sprawą iMaca i iPoda, wygrał inauguracyjny konkurs na projektanta roku ogłoszony przez muzeum wzornictwa przemysłowego [Design Museum] w Londynie i został nazwany najbardziej wpływowym przedstawicielem tej branży, a w zeszłym roku nadano mu tytuł Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego. - Jonathan Ive tworzy obraz nowego pokolenia - mówi David Kester, prezes brytyjskiej Rady Wzornictwa [Design Council]. - Ten człowiek to projektant doskonały. Wie lepiej niż ktokolwiek inny, czego będziemy używali za pięć lat.

(C) 2007 The Guardian

http://gospodarka.gazeta.pl/go(...)skad=rss

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider