Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

e-rolnik coraz bliżej?

e-rolnik coraz bliżej?

Według badania Agribus 2010 przeprowadzonego przez Martin & Jacob, eksperta rynku rolnego, ponad 70%. gospodarstw rolnych o areale powyżej 15 ha UR posiada dostęp do Internetu.

Dostępność do sieci powiązana jest z areałem użytków rolnych - w mniejszym stopniu dostęp do sieci deklarują posiadacze najmniejszych badanych gospodarstw (15-19 ha), zaś najwyższy odsetek korzystania z Internetu występuje w grupie obszarowej 100 i więcej ha i wynosi 89%.

"Coraz większy dostęp do sieci powoduje widoczną zmianę w przyzwyczajeniach rolników w zakresie korzystania z Internetu w celach agrobiznesowych. Jeszcze nie tak dawno, bo w 2003 roku dostęp do Internetu deklarowało 12% gospodarstw, a tylko 6% posiadanie konta e-mail.

Dynamiczny rozwój Internetu, zresztą nie tylko na wsi, był możliwy dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej, co nie zmienna faktu, ze przed nami jeszcze wiele zrobienia" - mówi Andrzej Wojtuń, socjolog zajmujący się badaniem rynku rolnego w firmie Martin & Jacob.

"Musimy wszakże pamiętać, że wśród krajów europejskich Polska znalazła się w końcówce rankingu pod względem dostępu do Internetu i jakości łączy internetowych."

Wyniki badania Agribus 2010 pokazują także, że e-rolnik w Internecie poszukuje głównie informacji bezpośrednio przydatnych w prowadzeniu gospodarstwa rolnego: są to przede wszystkim dane o cenach skupu płodów rolnych (52% wskazań), informacje o dotacjach i dopłatach dla rolnictwa (46%) oraz informacje o środkach do produkcji rolnej (43% wskazań).

"Dla wielu rolników, zwłaszcza tych większych, Intrenet jest główną bazą wiedzy o rolnictwie, Portal, który stworzyłem co miesiąc odwiedza 240 tys. rolników, którzy zaglądają tam po kilka razy w tygodniu i przebywają tam średnio ponad 15 minut " - mówi Jacek Skowroński, rolnik i twórca największego w Polsce portalu doradczo-społecznościowego dla rolników - AgroFoto.pl - "Liczba odwiedzin wzrasta z miesiąca na miesiąc, co pokazuje jak ważny w życiu rolników stał się Internet."

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider