Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Z głowy na monitor

Podstawą działania opracowywanego systemu jest śledzenie za pomocą kamery mimiki człowieka, a następnie przetwarzanie zarejestrowanych ruchów

Podniesiona brew, zmrużone oczy, przytakujące kiwanie głową - to, co kryje się pod wyrażonymi w ten sposób przez człowieka emocjami, ma już wkrótce rozszyfrować maszyna. Prace nad jej powstaniem prowadzi zespół amerykańsko-angielskich naukowców z University of Cambridge oraz Massachusetts Institute of Technology.

- Opracowany przez nas system pozwala na interpretację szerokiej gamy uczuć. Podstawą jego działania jest obserwowanie za pomocą kamery mimiki interesującego nas człowieka, a następnie przetwarzanie zarejestrowanych ruchów - opisuje prof. Peter Robinson z Cambridge. Wraz ze swoimi kolegami wierzy on, że nowy system pomoże w ćwiczeniu komunikacyjnych umiejętności oraz w tworzeniu reklam odpowiadających ludzkim emocjom.

- Wyobraźmy sobie komputer, który poprzez analizę naszych uczuć wybierze najodpowiedniejszy moment, by zaproponować kupienie pewnego produktu - opisuje Robinson, po czym dodaje, że w przyszłości umiejętność reagowania na ludzkie emocje będą posiadały aparaty telefonii komórkowej, witryny internetowe czy samochody. Już w tej chwili naukowcy współpracują z "jedną z większych firm samochodowych". Celem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. W jaki sposób? Zamontowana na desce rozdzielczej kamerka będzie śledzić stan zmęczenia kierowcy, a system w odpowiednim momencie ostrzegać, by przerwał jazdę.

Maszyna dysponująca umiejętnością rozszyfrowywania ludzkich uczuć może też być przydatna w nauce na odległość. Ma pomóc w interpretowaniu emocji na twarzy ucznia zdobywającego wiedzę on-line i upewnieniu się, czy aby wszystko jest dla niego jasne i zrozumiałe.

To, jak na obecnym etapie pracy działa system, jest sprawdzane z pomocą zaangażowanych w projekt aktorów. Pomóc w jego opracowaniu mogą także zwykli zjadacze chleba. Można poddać się ocenie maszyny podczas rozpoczynającej się niedługo czterodniowej wystawy naukowej organizowanej w Londynie przez Brytyjskie Towarzystwo Królewskie.

i.r., reuters

http://rzeczpospolita.pl/gazet(...)a_6.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider