Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Polski Internet ma 15 lat!

W minionym tygodniu świętowaliśmy 25 urodziny komputera PC - w tym przyszedł czas na kolejną ważną rocznicę. Dokładnie 15 lat temu - 17 sierpnia 1991 r. - z Polski za pośrednictwem połączenia TCP/IP wysłana została pierwsza wiadomość elektroniczna. Wydarzenie to uznawane jest za moment podłączenia naszego kraju do Internetu. Ową pierwszą, historyczną wiadomość wysłał Rafał Pietrak z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zaś jej odbiorcą był Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Na początek garść szczegółów technicznych - pierwszym polskim komputerem podłączonym do Internetu był "pecet" pełniący funkcje routera z oprogramowaniem "ka9q" pod MS-DOS. Do wysłania wiadomości posłużyło łącze o "zawrotnej" przepustowości 9600 bps. Niestety, sama wiadomość się nie zachowała - najstarszym zachowanym polskim śladem w Internecie jest e-mail z Hamburga, będący odpowiedzią na list elektroniczny wysłany wcześniej z Polski (jest on datowany na 23 sierpnia 1991 r.).

Podłączenie Polski do Sieci możliwe było dzięki dotacji w wysokości 1 mln starych zł. "Budżet przewidziany na zakup routera krajowego i tak wydawał się stawiać to wystąpienie na granicy akceptowalności KBN" - opowiadał Rafał Pietrak.

Fizycy z Hożej zarządzali później serwerem DNS w domenie ".pl". Powołano do tego wyspecjalizowaną komórkę, która przekształciła się w jednostkę badawczo-rozwojową KBN, a w końcu w 1993 r. w osobną firmę - NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). W sierpniu 1993 r. na Wydziale Fizyki UW został uruchomiony pierwszy polski serwer WWW. Prowadził go zespół: Marcin Gromisz, Wojtek Bogusz, Kacper Nowicki, Michał Jankowski. Archiwum tej strony jest dostępne pod adresem: www.fuw.edu.pl/~ajduk/indexold.html .

Pierwsza polska strona WWW powstała w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1993 r.

W tym czasie Internet pozostawał dostępny wyłącznie dla niewielkiej grupy ludzi, głównie pracowników naukowych wyższych uczelni i mało kto zdawał sobie w ogóle sprawę z jego istnienia. "Ja i większość moich kolegów - informatyków - nie zauważała początków Internetu w Polsce jako zapowiedzi wielkiego zjawiska" - wspominał w rozmowie z PCWK Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

http://www.internetstandard.pl(...)id=97837

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider