Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Jak zarobić na domenach?

Domena to często najcenniejsza rzecz w internetowym biznesie. Warto wiedzieć, gdzie kupić ją za dobrą cenę i jak uniknąć pośredników, którzy naciągają klientów. Wyjaśniamy także, czy możliwe jest przechwycenie domeny i jak niektórzy uczynili z rynku domen dochodowy biznes.

Atrakcyjna domena może być warta majątek. Adres urlopy.pl został sprzedany za 400 tys. złotych. To jedna z najdroższych domen w historii polskiego Internetu. Tyle przebojowych historii, bo codzienność sprowadza się często do wyboru pomiędzy domenowymi promocjami za przysłowiową złotówkę. Niejedna osoba dziwi się wówczas, dlaczego w jednej firmie ta sama domena kosztuje 1 zł, a w drugiej 59 zł? Wyjaśnijmy, gdzie tkwi haczyk i skąd biorą się różnice w cenach.

Rodzaje i ceny domen

Na cenę domeny ma wpływ kilka czynników. Pierwszym jest jej rodzaj. Wyróżniamy domeny globalne, państwowe (zwane też narodowymi, ale jest to mniej ścisłe pojęcie) i regionalne. Popularne domeny globalne, to .com, .net, .org, .biz, .info, .mobi, .eu czy .asia.

Te domeny może zarejestrować każdy. Natomiast domeny w rodzaju .museum, .aero, .gov, .edu lub .travel zastrzeżone są dla podmiotów działających w określonych branżach. Drugą grupą są domeny państwowe. Tak jak Polska posiada domenę .pl, tak Niemcy domenę .de, a np. Wielka Brytania .co.uk.

Na ceny domen .pl największy wpływ mają hurtowe ceny oferowane przez NASK, który zarządza polskimi domenami. Oferuje rejestratorom domeny w określonej cenie, a oni dokładają do niej swoją marżę. Hurtowa cena dla rejestracji nowej domeny .pl to w NASK 10 zł netto. Rejestrator może dodać swoją marżę lub zdecydować się na rejestrację domeny po kosztach.

Bardzo często rejestratorzy oferują takie domeny po bardzo niskiej cenie, np. 1 zł netto lub wręcz za darmo. Cena odnowienia istniejącej domeny .pl to NASK koszt 40 zł netto. Cena u rejestratora może wynosić średnio od 60 do 100 zł netto. Na różnicę w cenach domen ma więc wpływ przyjęta przez firmę marża, a osiągany zysk waha się od 20 do 60 zł netto za każdą odnowioną domenę .pl.

Niektóre domeny krajowe są wykorzystywane w niestandardowy sposób. Należąca do Tuvalu domena .tv jest powszechnie kojarzona z telewizją. Z kolei wykorzystywana przez radia internetowe domena .fm należy do Mikronezji. Innym rodzajem są domeny regionalne. W Polsce domeny regionalne to m.in. .krakow.pl, .waw.pl, .wroc.pl i dziesiątki innych.

W najbliższym czasie udostępniona zostanie możliwość tworzenia własnej domeny. Ta usługa przeznaczona będzie raczej dla zamożnych podmiotów i umożliwi powstanie takich domen, jak np. .cocacola, .bmw czy .ibm.

więcej przeczytasz na:

http://www.internetstandard.pl(...)bic.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider